Property Problem Solving

Document technical information

Format pptx
Size 71,7 kB
First found июл 4, 2016

Document content analysis

Category Also themed
Language
English
Type
not defined
Concepts
no text concepts found

Transcript

Property Problem Solving
• Solve:
• Three friends’ meals at a restaurant cost $13,
$14, and $11. Use parentheses to write two
different expressions to show how much the
friends spent in all. Which property does your
pair of expressions demonstrate?
Property Problem Solving
• Use this table for the next question.
Fancy Guppy Prices
Blue neon
Red blond
Sunrise
Yellow
$ 11
$ 22
$18
$19
Property Problem Solving
• Solve
• Jacob is designing an aquarium for a doctor’s
office. He plans to buy 6 red blond guppies, 1
blue neon guppy, and 1 yellow guppy. The
table shows the price list for the guppies. How
much will the guppies for the aquarium cost?
Property Problem Solving
Solve
• Sylvia bought 8 tickets to a concert. Each ticket
costs $18. To find the total cost in dollars, she
added the product 8 X 10 to the product
• 8 X 8, for a total of 144. Which property did
Sylvia use?
Property Problem Solving
• Sense or Nonsense????
• Julie wrote (15 – 6) – 3 = 15 – (6 – 3). Is Julie’s
equation sense or nonsense? Do you think
the Associative Property works for
subtraction? Explain
Property Problem Solving
• Canoes rent for $29 per day. Which expression
can be used to find the cost in dollars of
renting 6 canoes for a day?
•
•
•
•
(6+ 20) + (6 + 9)
(6 X 20) + (6 X 9)
(6 + 20) X (6 + 9)
(6 X 20) X (6 X 9)
Property Problem Solving
• Solve
• Ida has 4 tomato plants. For 3 weeks in a row,
each plant produced 4 tomatoes. Then Ida
shared her tomatoes equally with herself and
3 friends. How many tomatoes did each
person get?
Property Problem Solving
• Solve. What operations did you use?
• The total rainfall for the week was 2.14 inches.
For 4 days it did not rain at all. On 2 days it
rained 0.5 inch each day. How much rain fell
on the last day?
Property Problem Solving
• Name the operation or operations you used.
• Sally came home from the fair with $3.86. She
spent $5.50 for a ticket, $4.35 for food, and
$7.29 for rides. How much money did Sally
have before she went to the fair?
Property Problem Solving
• See textbook page 261
• Complete # 30 to 34
•
•
# 6 to 9
# 14 to 21

Similar documents

×

Report this document